Demokrativecka

Varje vecka är demokrativecka hos oss, men den här veckan har vi extra fokus på demokratifrågor. Det finns många sätt att påverka och vi gör det genom RÖST – åtta filmer som vill öppna för diskussion om vilken roll var och en av oss kan spela i demokratin.

Filmerna kommer att visas på storduk i Liedbergsalen kl.15:00 vid tre tillfällen – måndag, tisdag och torsdag. Efter visningen blir det rundabordssamtal i caféet där vi också kommer att bjuda på smått och gott.

Filmerna kan också ses online på www.röst.nu

På onsdag kväll får vi besök av regissören Salad Hilowle, Waryaa/RÖST där vår lärare i dokumentärfilm Anna Persson kommer att prata med honom om hans filmer och samhällsengagemang genom film.

Och på fredag bjuder vi på visning av dokudramat ”Enemy of the Reich: The Noor Inayat Khan Story” , en gripande och inspirerande historia om en bortglöm hjältinna som var en av de viktigaste brittiska agenterna i Frankrike under andra världskriget.

Alla är välkomna!