Kontakt

Administration

Åke Holm

Rektor
Direkt:
0485 - 56 44 05
E-post:
ake.holm.oland@folkbildning.net

Maria Johansson

Skolassistent / Ekonomiansvarig
Direkt:
0485 56 44 07
E-post:
maria.johansson.oland@folkbildning.net

Mats brate

Biträdande Rektor
Direkt:
0485 - 56 44 40
E-post:
mats.brate@folkbildning.net

Mia wall

Skolassistent
Direkt:
0485 - 56 44 03
E-post:
mia.wall@folkbildning.net

Monica jacobsson

Skolassistent / Butik och Internatansvarig
Direkt:
0485 - 56 44 13 / 0485 - 389 38
E-post:
monica.jacobsson@folkbildning.net

Lärare

Anders Olsson

Lärare i engelska och svenska
Direkt:
0485 - 56 44 21
E-post:
anders.olsson.oland@folkbildning.net

Anna Persson

Kursansvarig Dokumentärfilmskolan
Mobil:
073 560 24 15
E-post:
anna.persson.oland@folkbildning.net

Carina Lindblad

Kursansvarig, Hälsa
Direkt:
0485 - 56 44 55
E-post:
carina.lindblad.oland@folkbildning.net

Ina Alm

Lärare i svenska.
E-post:
ina.alm.oland@folkbildning.net

Ina Holmqvist

Kursansvarig Dokumentärfilmskolan
Direkt:
0485 - 56 44 28
Mobil:
073 -728 10 30
E-post:
ina.holmqvist.oland@folkbildning.net

Ingrid Dehlbom

Specialpedagog
Direkt:
0485-56 44 04
E-post:
ingrid.dehlbom.oland@folkbildning.net

Johan Bernander

Kursansvarig Musikteaterskolan II
Mobil:
070 730 26 28
E-post:
johan.bernander.oland@folkbildning.net

Johanna Karlin

Kursansvarig Konstskolan
Direkt:
0485 564 430
Mobil:
073 041 13 97
E-post:
johanna.karlin.oland@folkbildning.net

Jonas Ahlberg

Lärare på inriktning Hälsa
Direkt:
0485-56 44 55
E-post:
jonas.ahlberg.oland@folkbildning.net

Jörgen Platzer

Kursansvarig Konstskolan II
Direkt:
0485 - 56 44 57
E-post:
jorgen.p.platzer@folkbildning.net

Kent Andersson

Lärare i matematik
Direkt:
0485-56 44 14
E-post:
kent.andersson@folkbildning.net

Kristina Hjelte

Kursansvarig, Konstskolan I
Direkt:
0485 - 56 44 08
E-post:
kristina.hjelte.oland@folkbildning.net

Lars Apelmo

Kursansvarig, Designskolan
Mobil:
0485 - 56 44 41
E-post:
lars.apelmo.oland@folkbildning.net

Lars Gustavsson

Kursansvarig, Praktisk inriktning
Direkt:
0485 - 56 44 47
E-post:
lars.gustavsson.oland@folkbildning.net

Lena Svensson

Lärare i Religion och Svenska
Direkt:
0485 - 56 44 45
E-post:
lena.svensson@folkbildning.net

Maj-Britt Wiggh

Kursansvarig, Skrivarskolan
Direkt:
0485 - 56 44 58
E-post:
maj-britt.wiggh@folkbildning.net

Malin Lindmark-Vrijman

Kursansvarig, Bild
Direkt:
0485 - 56 44 48
E-post:
Malin.Lindmark-Vrijman.Oland@folkbildning.net

Mathieu Vrijman

Kursansvarig, Film
Direkt:
070 142 24 84
E-post:
mathieu.vrijman.oland@folkbildning.net

Mia Nilsson

Kursansvarig Musikteaterskolan 1
Mobil:
070 480 71 26
E-post:
mia.nilsson.oland@folkbildning.net

Pav Johnsson

Lärare i naturkunskap
Direkt:
0485 - 56 44 53
E-post:
pav.johnsson@folkbildning.net

Pia Lindh

Lärare, samhällskunskap och historia.
Direkt:
0485 - 56 44 06
E-post:
pia.lindh.oland@folkbildning.net

Sofia Sundberg

Kursansvarig Konstskolan
Direkt:
0485 - 56 44 12
E-post:
Sofia.Sundberg.Oland@folkbildning.net

Staffan Lindqvist

Lärare, Dokumentärfilmskolan
Direkt:
0485 - 56 44 56
E-post:
staffan.lindqvist.Oland@folkbildning.net

Stefan Gurt

Skrivarskolan
Direkt:
0485 - 56 44 52
E-post:
stefan.gurt@folkbildning.net

Thomas Agborg

Kursansvarig Seniorkursen, IT ansvarig.
Direkt:
0485 - 56 44 24
E-post:
thomas.agborg@folkbildning.net

Tomas Forssell

Musikteaterskolan
Direkt:
0485 - 56 44 18
E-post:
Tomas.Forssell.Oland@folkbildning.net

Kök

Ann-Charlotte Johansson

Köksbiträde
Direkt:
0485 - 56 44 44
E-post:

Göran Tripkovic

Kostchef
Direkt:
0485 - 56 44 01
E-post:
goran.tripkovic.oland@folkbildning.net

Gustav Rigbäck

Kock
Direkt:
0485 - 56 44 44
E-post:

Helena Sandholm

Köksbiträde
Direkt:
0485 - 56 44 44
E-post:

Marie Almqvist

Köksbiträde
Direkt:
0485 56 44 44
E-post:

Martin Carlsson

Kock
Direkt:
0485 56 44 44
E-post:

Städ

Anna Ström

Städerska
Direkt:
0485 - 56 44 54
E-post:
anna.strom.oland@folkbildning.net

Anneli Johansson

Städerska
Direkt:
0485 - 56 44 43
E-post:
annelie.o.johansson.oland@folkbildning.net

Pia Wicksén

Städerska
Mobil:
070 384 53 00
E-post:
pia.wicksen.oland@folkbildning.net

Deltagarstöd

Anders Gustavsson

Boendestödjare
Mobil:
070 311 33 01
E-post:
anders.gustavsson.oland@folkbildning.net

Hannah Lukka

Kurator
E-post:
hannah.lukka@gmail.com

Malin Ågren

Boendestödjare
Mobil:
070 311 33 01
E-post:
malin.hansson.oland@folkbildning.net

Vaktmästeri

Jan Anderzén

Vaktmästare
Direkt:
0485 - 56 44 27
Mobil:
070 - 213 14 38
E-post:

Micael Yngvesson

Vaktmästare
Direkt:
0485 56 44 27
Mobil:
070 563 77 40
E-post:
micael.yngvesson.oland@folkbildning.net